Skip to content

764 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 27, 2010

Property Information

Block139
Lot50
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-3U-HG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,211
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,600
40%
Improvement Value:$378,400
60%
Total Assessment$635,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,755+4.2%
2024$17,037-0.8%
2023$17,169+1.8%
2022$16,866-3.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920