Skip to content

13 E 33rd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Mar 23, 2021

Property Information

Block140
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
55%
Improvement Value:$177,000
45%
Total Assessment$390,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,927+4.2%
2024$10,485+2.7%
2023$10,208+1.8%
2022$10,028-4.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 9557, Page 132Recorded4/30/2021

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,443DeedBook 8836, Page 783NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/8/2012

Property Built

Built

Year Built: 1920