Skip to content

15 E 33rd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block140
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
58%
Improvement Value:$165,900
42%
Total Assessment$390,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,930+4.2%
2024$10,488+2.7%
2023$10,210+1.8%
2022$10,030+8.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920