Skip to content

29-31 E 33rd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jan 27, 2012

Property Information

Block140
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,484
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$271,900
38%
Improvement Value:$439,200
62%
Total Assessment$711,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,882+4.2%
2024$19,079+2.7%
2023$18,574+1.8%
2022$18,247+34.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft2,484DeedBook 8831, Page 990Recorded2/3/2012

Property Built

Built

Year Built: 1920