Skip to content

7 Newark Bay CtBayonne, NJ 07002

Built 1925

Owner
---
Last Sale Price
$895,000
Last Sale Date
Dec 11, 2025

Property Information

Block141
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,082
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$171,100
28%
Improvement Value:$444,000
72%
Total Assessment$615,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,198+4.2%
2024$16,503+2.7%
2023$16,066+1.8%
2022$15,783+19.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$895,000
Sq Ft3,082DeedBook 9960, Page 791Recorded1/27/2026

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft2,992DeedBook 8873, Page 586Recorded10/3/2012

Property Built

Built

Year Built: 1925