Skip to content

167 W 32nd StBayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 28, 2001

Property Information

Block142
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,292
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,000
41%
Improvement Value:$274,900
59%
Total Assessment$465,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,027+4.2%
2024$12,500+3.0%
2023$12,141+1.8%
2022$11,927-7.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5171, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1925