Skip to content

69 W 38th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 18, 2022

Property Information

Block108
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,313
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,000
52%
Improvement Value:$251,000
48%
Total Assessment$523,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,623+4.2%
2024$14,032+2.7%
2023$13,661+1.8%
2022$13,420-1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft2,572DeedBook 9117, Page 27Recorded5/4/2016

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 9117, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1920