Skip to content

185 W 32nd StBayonne, NJ 07002

Built 1968

Last Sale Price
$688,000
Last Sale Date
Nov 15, 2021

Property Information

Block142
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,729
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,000
34%
Improvement Value:$376,300
66%
Total Assessment$567,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,862+4.2%
2024$15,221+20.6%
2023$12,619+2.7%
2022$12,289-19.8%
Property History

Property Sale

Sale
$688,000

From:

To:

Sq Ft2,729DeedBook 9623, Page 786NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/16/2021

Property Built

Built

Year Built: 1968