Skip to content

759 Avenue A(Unit C0102)Bayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$119,000
Last Sale Date
Nov 7, 2017

Property Information

Block142
Lot21
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description4S-B-18UCONDO-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,110
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
58%
Improvement Value:$56,400
42%
Total Assessment$134,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,758+4.2%
2024$3,606+2.7%
2023$3,511+1.8%
2022$3,449-16.9%
Property History

Property Sale

Sale
$119,000

From:

To:

Sq Ft1,110DeedBook 9256, Page 452Recorded11/20/2017

Property Built

Built

Year Built: 1920