Skip to content

761 Avenue A(Unit C0101)Bayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 21, 2008

Property Information

Block142
Lot22
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description4S-B-22UCONDO-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage605
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,800
57%
Improvement Value:$55,300
43%
Total Assessment$130,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,638+4.2%
2024$3,491+2.7%
2023$3,398+1.8%
2022$3,338-32.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920