Skip to content

761 Avenue A(Unit C0404)Bayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Feb 11, 2021

Property Information

Block142
Lot22
QualifierC0404
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description4S-B-22UCONDO-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage600
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,800
57%
Improvement Value:$56,800
43%
Total Assessment$131,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,680+4.2%
2024$3,531+2.7%
2023$3,437+1.8%
2022$3,377-31.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft600DeedBook 9565, Page 501Recorded5/24/2021

Property Sale

Sale
$129,999
DeedBook 9217, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1920