Skip to content

30 Newark Bay CtBayonne, NJ 07002

Built 1925

Owner
---
Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Jun 9, 2025

Property Information

Block142
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,904
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$183,800
43%
Improvement Value:$240,200
57%
Total Assessment$424,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,855+4.2%
2024$11,376+2.7%
2023$11,075-2.2%
2022$11,326+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000
Sq Ft2,904DeedBook 9934, Page 51Recorded10/2/2025

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,464DeedBook 8682, Page 841Recorded8/24/2009

Property Built

Built

Year Built: 1925