Skip to content

123 W 32nd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Sep 20, 2021

Property Information

Block143
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,005
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,100
41%
Improvement Value:$365,800
59%
Total Assessment$618,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,304+4.2%
2024$16,605+2.7%
2023$16,166+1.8%
2022$15,881+18.0%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

Sq Ft3,005DeedBook 9620, Page 72Recorded12/3/2021

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5116, Page 92

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4973, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1920