Skip to content

819 Jf Kennedy BlvdBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block143
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,202
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,000
48%
Improvement Value:$206,000
52%
Total Assessment$395,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,044+4.2%
2024$10,598+2.7%
2023$10,317+1.8%
2022$10,136-10.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920