Skip to content

837 Jf Kennedy BlvdBayonne, NJ 07002

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 16, 2005

Property Information

Block143
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-O-2U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,761
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,000
48%
Improvement Value:$224,300
52%
Total Assessment$431,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,809+4.3%
2024$11,322+2.8%
2023$11,016+1.8%
2022$10,817-33.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920