Skip to content

128 W 33rd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Sep 19, 2008

Property Information

Block143
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,864
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
57%
Improvement Value:$172,000
43%
Total Assessment$397,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,100+4.2%
2024$10,652+2.7%
2023$10,370+1.8%
2022$10,187+0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,864DeedBook 8616, Page 336Recorded9/25/2008

Property Built

Built

Year Built: 1920