Skip to content

132 W 33rd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Dec 22, 2020

Property Information

Block143
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,947
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
46%
Improvement Value:$264,900
54%
Total Assessment$489,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,698+4.2%
2024$13,144+2.7%
2023$12,796+15.8%
2022$11,054-7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,947DeedBook 9549, Page 381Recorded4/14/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920