Skip to content

89 W 32nd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Jan 9, 2025

Property Information

Block144
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,781
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,500
51%
Improvement Value:$204,000
49%
Total Assessment$419,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,729+5.7%
2024$11,100+2.7%
2023$10,806+1.8%
2022$10,616-12.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920