Skip to content

81-83 W 32nd St(Block 144 Lot 15)Bayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Sep 10, 2019

Property Information

Block144
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,604
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,300
42%
Improvement Value:$180,100
58%
Total Assessment$308,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,623+4.2%
2024$8,274+2.7%
2023$8,055+1.8%
2022$7,914-52.0%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft2,604DeedBook 9436, Page 708Recorded9/20/2019

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,604DeedBook 7739, Page 336Recorded11/29/2005

Property Built

Built

Year Built: 1920