Skip to content

482 Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Feb 2, 2020

Property Information

Block406
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,588
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,900
33%
Improvement Value:$324,200
67%
Total Assessment$487,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,619+4.2%
2024$13,069+2.7%
2023$12,723+27.7%
2022$9,964-5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft2,588DeedBook 9476, Page 621NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/4/2020

Property Sale

Sale
$263,000

From:

To:

Sq Ft2,072DeedBook 7093, Page 285NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/24/2003

Property Built

Built

Year Built: 1920