Skip to content

723 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block144
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-B-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,261
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,800
27%
Improvement Value:$538,000
73%
Total Assessment$736,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,601+4.2%
2024$19,768+2.7%
2023$19,245+1.8%
2022$18,906-5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920