Skip to content

70 W 33rd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jul 2, 2014

Property Information

Block144
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,586
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,100
46%
Improvement Value:$209,900
54%
Total Assessment$388,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,848+4.2%
2024$10,410+2.7%
2023$10,135-6.0%
2022$10,780+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft2,586DeedBook 8985, Page 465NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded7/28/2014

Property Built

Built

Year Built: 1920