Skip to content

146 W 31st StBayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Price
$172,000
Last Sale Date
Jun 26, 1998

Property Information

Block156
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,618
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,800
49%
Improvement Value:$217,300
51%
Total Assessment$426,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,914+4.2%
2024$11,432+2.7%
2023$11,130+1.8%
2022$10,934-6.8%
Property History

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 5306, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1925