Skip to content

86 W 33rd St(Unit C0102)Bayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Oct 30, 2008

Property Information

Block144
Lot35
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description4S-BF-38U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage744
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,800
48%
Improvement Value:$86,600
52%
Total Assessment$167,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,681+4.2%
2024$4,491+2.7%
2023$4,372+1.8%
2022$4,295-24.8%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 8646, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1920