Skip to content

98-100 W 33rd StBayonne, NJ 07002

Apartment

Last Sale Price
$3,100,000
Last Sale Date
Oct 17, 2019

Property Information

Block144
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description4S-B-A-21U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$840,000
41%
Improvement Value:$1,202,200
59%
Total Assessment$2,042,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$57,100+4.2%
2024$54,792+2.7%
2023$53,342+1.8%
2022$52,403+12.1%
Property History

Property Sale

Sale
$3,100,000

From:

To:

DeedBook 9449, Page 827Recorded11/14/2019