Skip to content

38-40 W 29th StBayonne, NJ 07002

Apartment

Last Sale Price
$3,177,977
Last Sale Date
Jun 7, 2018

Property Information

Block167
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4S-B-A-21U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$840,000
43%
Improvement Value:$1,134,700
57%
Total Assessment$1,974,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$55,213+4.2%
2024$52,981+2.7%
2023$51,579+1.8%
2022$50,671+60.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$3,177,977
DeedBook 9315, Page 111

Property Sale

Sale
$1,350,000

From:

To:

DeedBook 8779, Page 108Recorded2/28/2011