Skip to content

18 E 33rd StBayonne, NJ 07002

Built 1891

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Aug 11, 2003

Property Information

Block146
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,736
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,000
47%
Improvement Value:$165,900
53%
Total Assessment$314,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,805+4.2%
2024$8,449+2.7%
2023$8,225-5.0%
2022$8,655+29.7%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,736DeedBook 7116, Page 78Recorded8/22/2003

Property Built

Built

Year Built: 1891