Skip to content

12 E 33rd StBayonne, NJ 07002

Built 1891

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Dec 20, 2007

Property Information

Block146
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,736
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,000
49%
Improvement Value:$153,500
51%
Total Assessment$302,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,458+4.2%
2024$8,116+2.7%
2023$7,901+1.8%
2022$7,762+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,736DeedBook 8418, Page 127Recorded1/10/2008

Property Sale

Sale
$259,000
DeedBook 5923, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1891