Skip to content

719 Avenue ABayonne, NJ 07002

Built 1980

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block150
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-3U-H-G-B
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,041
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,500
30%
Improvement Value:$373,500
70%
Total Assessment$530,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,819+4.2%
2024$14,220+2.7%
2023$13,844+1.8%
2022$13,600+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1980