Skip to content

145 W 31st StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Apr 26, 2003

Property Information

Block151
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,194
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
32%
Improvement Value:$371,200
68%
Total Assessment$542,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,160+4.2%
2024$14,547+2.7%
2023$14,162+1.8%
2022$13,913+13.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920