Skip to content

728 Avenue ABayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Sep 27, 2023

Property Information

Block151
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,277
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,600
40%
Improvement Value:$324,000
60%
Total Assessment$539,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,087+4.2%
2024$14,477+2.7%
2023$14,094+1.8%
2022$13,846+18.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920