Skip to content

143 W 31st StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 1, 2020

Property Information

Block151
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,594
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
45%
Improvement Value:$218,400
55%
Total Assessment$398,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,139+4.2%
2024$10,689+2.7%
2023$10,406+1.8%
2022$10,223+12.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,244DeedBook 8014, Page 85Recorded9/29/2006

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

DeedBook 6046, Page 317Recorded9/17/2002

Property Built

Built

Year Built: 1920