Skip to content

13 W 31st StBayonne, NJ 07002

Built 1900

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block153
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,574
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,500
59%
Improvement Value:$141,500
41%
Total Assessment$345,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,396+4.3%
2024$9,006+2.8%
2023$8,761+1.8%
2022$8,603-18.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900