Skip to content

37 W 31st StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block153
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,289
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,200
43%
Improvement Value:$276,800
57%
Total Assessment$482,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,477+4.2%
2024$12,932+2.7%
2023$12,590+1.8%
2022$12,368+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920