Skip to content

45 E 31st StBayonne, NJ 07002

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 18, 2025

Property Information

Block154
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,496
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,300
40%
Improvement Value:$287,400
60%
Total Assessment$482,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,246+4.3%
2024$12,701+2.8%
2023$12,358+1.8%
2022$12,136-2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957