Skip to content

700 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$1,140,000
Last Sale Date
Dec 11, 2019

Property Information

Block154
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-6U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage6,285
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,000
26%
Improvement Value:$761,500
74%
Total Assessment$1,033,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,897+4.2%
2024$27,729+2.7%
2023$26,995+1.8%
2022$26,520+36.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,140,000

From:

To:

Sq Ft6,285DeedBook 9472, Page 307Recorded2/13/2020

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft6,285DeedBook 9243, Page 663Recorded10/5/2017

Property Built

Built

Year Built: 1900