Skip to content

444 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Oct 30, 2017

Property Information

Block221
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-4U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage6,004
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$266,400
27%
Improvement Value:$729,500
73%
Total Assessment$995,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,538+4.0%
2024$28,413+8.0%
2023$26,315+1.8%
2022$25,861+13.0%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000

From:

To:

Sq Ft6,004DeedBook 9253, Page 287Recorded11/8/2017

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

DeedBook 7167, Page 248Recorded11/15/2003

Property Built

Built

Year Built: 1900