Skip to content

188 W 31st StBayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Oct 26, 2015

Property Information

Block155
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,464
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,000
38%
Improvement Value:$311,600
62%
Total Assessment$505,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,137+4.2%
2024$13,565+2.7%
2023$13,206+1.8%
2022$12,974-5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,464DeedBook 9078, Page 658Recorded11/13/2015

Property Built

Built

Year Built: 1925