Skip to content

174 W 31st StBayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block155
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,956
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,500
43%
Improvement Value:$259,700
57%
Total Assessment$452,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,644+4.2%
2024$12,133+2.7%
2023$11,811+1.8%
2022$11,603-19.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925