Skip to content

173-175 W 30th St(Block 155 Lot 30)Bayonne, NJ 07002

Other Exempt

Last Sale Price
$300,760
Last Sale Date
Feb 25, 2007

Property Information

Block155
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-B-4U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,884
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2008$11,027+1.3%
2007$10,891+6.9%
2006$10,189+5.7%
2005$9,641+7.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$300,760

From:

To:

Sq Ft4,884DeedBook 8152, Page 155NU CodePartial parcel (6)Recorded3/12/2007

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft4,884DeedBook 8092, Page 42NU CodePartial parcel (6)Recorded1/11/2007

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft4,884DeedBook 7476, Page 183NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/22/2005

Property Sale

Sale
$217,000

From:

To:

DeedBook 7005, Page 174Recorded1/8/2003

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 4972, Page 334