Skip to content

687 Avenue A(Unit C0101)Bayonne, NJ 07002

Built 2013
Commercial

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Sep 17, 2019

Property Information

Block155
Lot37
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description3S-O-3U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage900
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
60%
Improvement Value:$56,000
40%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,914+4.2%
2024$3,756+2.7%
2023$3,657-26.5%
2022$4,973+24.2%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft900DeedBook 9441, Page 836Recorded10/10/2019

Property Built

Built

Year Built: 2013