Skip to content

687 Avenue A(Unit C0301)Bayonne, NJ 07002

Built 2013

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Dec 1, 2017

Property Information

Block155
Lot37
QualifierC0301
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description3S-C-3U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,700
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,000
48%
Improvement Value:$182,000
52%
Total Assessment$350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,786+4.2%
2024$9,391+2.7%
2023$9,142-16.1%
2022$10,893-12.9%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,700DeedBook 9265, Page 904Recorded12/15/2017

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 9290, Page 156NU CodeTitle correction (4)Recorded3/14/2018

Property Built

Built

Year Built: 2013