Skip to content

155 W 30th StBayonne, NJ 07002

Built 1968

Last Sale Price
$418,000
Last Sale Date
May 26, 2016

Property Information

Block156
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-B-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,304
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,500
34%
Improvement Value:$339,600
66%
Total Assessment$511,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,290+4.2%
2024$13,713+2.7%
2023$13,350+1.8%
2022$13,115-8.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$418,000

From:

To:

Sq Ft2,304DeedBook 9124, Page 240Recorded6/9/2016

Property Built

Built

Year Built: 1968