Skip to content

131 W 30th StBayonne, NJ 07002

Built 1925

Owner
---
Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Jun 23, 2025

Property Information

Block156
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,402
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$219,600
51%
Improvement Value:$211,800
49%
Total Assessment$431,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,062+4.2%
2024$11,574+2.7%
2023$11,268+1.8%
2022$11,070-5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000
Sq Ft2,402DeedBook 9941, Page 375Recorded11/12/2025

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft1,994DeedBook 9859, Page 78Recorded11/4/2024

Property Built

Built

Year Built: 1925