Skip to content

145 W 30th StBayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Dec 30, 2021

Property Information

Block156
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-B-D-3U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,496
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,200
38%
Improvement Value:$378,300
62%
Total Assessment$612,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,126+4.2%
2024$16,433+6.0%
2023$15,500+1.8%
2022$15,227+12.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft2,496DeedBook 9643, Page 363Recorded2/24/2022

Property Built

Built

Year Built: 1925