Skip to content

59-63 W 30th St(Unit C0103)Bayonne, NJ 07002

Built 1922

Last Sale Price
$274,000
Last Sale Date
Oct 31, 2022

Property Information

Block157
Lot15.01
QualifierC0103
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description5SMCONDO22U-HBG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage815
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,300
32%
Improvement Value:$151,000
68%
Total Assessment$222,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,216+2.5%
2024$6,066+2.7%
2023$5,906+1.8%
2022$5,802-19.7%
Property History

Property Sale

Sale
$274,000

From:

To:

Sq Ft815DeedBook 9711, Page 16Recorded11/21/2022

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 9025, Page 353

Property Built

Built

Year Built: 1922