Skip to content

689-691 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1915
Commercial

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jul 29, 2015

Property Information

Block157
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionFUNERAL HM 1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,786
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,500
36%
Improvement Value:$395,300
64%
Total Assessment$618,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,302+4.2%
2024$16,602+2.7%
2023$16,163+1.8%
2022$15,878-32.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$600,000

From:

To:

DeedBook 9059, Page 935Recorded8/26/2015

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1915