Skip to content

70-72 W 31st StBayonne, NJ 07002

Built 1915

Last Sale Price
$339,000
Last Sale Date
May 31, 2012

Property Information

Block157
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,999
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$254,500
51%
Improvement Value:$243,300
49%
Total Assessment$497,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,918+4.2%
2024$13,356+2.7%
2023$13,003+1.8%
2022$12,774-0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$339,000

From:

To:

Sq Ft1,999DeedBook 8853, Page 201Recorded6/8/2012

Property Built

Built

Year Built: 1915