Skip to content

98 W 31st StBayonne, NJ 07002

Built 1915

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block157
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,796
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,100
44%
Improvement Value:$287,100
56%
Total Assessment$508,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,959+4.3%
2024$13,385+2.8%
2023$13,024+1.8%
2022$12,790-2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1915