Skip to content

774 Jf Kennedy BlvdBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Aug 28, 2023

Property Information

Block157
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,484
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
42%
Improvement Value:$247,900
58%
Total Assessment$427,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,964+6.5%
2024$11,231+2.8%
2023$10,927+1.8%
2022$10,730-23.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

Sq Ft2,484DeedBook 9772, Page 511Recorded9/20/2023

Property Built

Built

Year Built: 1920